Aj keď súkromné školy neštrajkujú, požiadavky štrajkujúcich učiteľov podporujú.

Autor: Rudolf Lachkovič | 26.1.2016 o 18:20 | (upravené 26.1.2016 o 19:14) Karma článku: 6,36 | Prečítané:  364x

Súkromné školy si nemôžu dovoliť štrajkovať, lebo na rozdiel od štátnych škôl nemajú vlastné priestory, okrem výplat učiteľov platia nájomné, údržbu, kúrenie, energie a štrajk by znamenal ich bankrot.

Školstvo je podobne ako armáda, súdnictvo a polícia oblasť, ktorú sme si v ústave definovali, ako základnú funkciu štátu. Na základné funkcie štátu sa spoločne skladáme povinnými platbami. Sú to rôzne dane a odvody.

Každý, kto sa pozrie na svoju výplatnú pásku vidí, že na svoje jedlo a spotrebu dostane len polovicu z celkovej ceny práce. Tá druhá polovica ide povinne prostredníctvom daní a odvodov na úhradu funkcií štátu. Poriadne veľký účet, keď si uvedomíme, že kdekoľvek sa na úradoch pohneme za všetko platíme aj kolkami. Ďalšie povinné platby máme vďaka štátu na televíziu a rozhlas aj keď ich nepozeráme a nepočúvame, cesty, ekológiu a obrovskéskryté zdaňovanie predraženou elektrickou energiou. A ďalších 20 % zaplatíme v rámci DPH  skoro zo všetkého čo kúpime, za každý rohlík zaplatí každý, aj ten najchudobnejší 20% daň, platíme daň z motorových vozidiel, uhľovodíkové dane, daň z alkoholu, atď. Takže odovzdáme do rúk ľuďom, ktorých si volíme balík peňazí určite väčší, ako je polovica z toho, čo si zarobíme. Máme veľmi, veľmi drahý štát.

A aké máme za to služby ? Ako platí štát služby, ktoré by mali byť plne hradené štátom napríklad v školstve ? Úboho. A ešte horšie v súkromných školách, ktoré dostávajú ešte o tretinu menej na výplaty, ako štátne školy.  

Z hľadiska povinných platieb sme si všetci rovní. Keď však niekto chce dať svojim deťom vzdelanie nad úroveň priemeru, ktorá  je napriek obrovským príjmom štátneho rozpočtu podpriemerné napríklad priplatením si na školu, kde učia jazyky „native speaker“, tak už nie sme si rovní. To, že náklady na „native speakera“ zo zahraničia, ak ich chceme k nám dostať sú vyššie, nemá význam písať. Že platy na Slovensku sú najnižšie v Európskej únii vieme všetci. Nie je rodina, aby niekto z nej nerobil v zahraničí. Na súkromné školy však štát neprispieva rovnako, ako na štátne školy. Na súkromné školy, ktoré splňujú všetky požiadavky štátneho vzdelávacieho programu, celé výkazníctvo a byrokraciu, ako štátne školy štát prispieva o tretinu menej normatívu na žiaka, z ktorého sú financované mzdy učiteľov. 

Aj keď súkromné školy neštrajkujú, požiadavky štrajkujúcich učiteľov podporujú, lebo úroveň ich platov napriek príspevkom obetavých rodičov kopíruje úroveň platov v štátnych školách. To sa samozrejme netýka tých pár škôl, kde sa platí 15 tis. Euro ročne za žiaka. a nie sú odkázaní na príspevky štátu. Súkromné školy si nemôžu dovoliť štrajkovať, lebo na rozdiel od štátnych škôl nemajú vlastné priestory, okrem učiteľov platia nájomné, údržbu, kúrenie, energie, nedostávajú dotácie na svoju prevádzku od obce a teda štrajk by pre nich znamenal bankrot a ukončenie existencie. A proti bankrotu vedú každodenný zápas s obetavou podporou  rodičov.

Rodičov druhej kategórie, lebo normatív na ich detí je o tretinu nižší, ako normatív na iné deti.  Sú potrestaní len preto, že usilujú o lepšie vzdelanie pre svoje deti. A že vo voľbách pôjde o veľa vyplýva aj zo skutočnosti, že vláda SMERu chce pokračovať v pod financovaní školstva a v trestaní ľudí, ktorí si vážia vzdelanie. Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič sa na stretnutí s Radou OZPŠAV dňa 21. 11. 2013 vyjadril, že je pripravený pokúsiť sa o zníženie normatívu na financovanie súkromných škôl o ďalšiu 1/3. Teda nie zvýšením rozpočtu na školstvo, ale znížením iným, čo keď skončia v bankrote aj tak sa deficit v školstve nevyrieši, lebo tie deti niekde do školy chodiť budú. 

Že sa tým poruší princíp spravodlivého financovania, zavedený v roku 2004, ktorého cieľom bolo financovať náklady na vzdelávanie žiakov v škôlkach, základných a stredných školách rovnako bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom?

Že zanikne konkurencia medzi školami ? To SMERu nevadí, lebo kým školy zbankrotujú, bude na predražené nákupy digitálnych tabúl, software, diaľnic, mýta, proste na kvázi verejné obstarávania, z ktorých profitujú oni, a nie žiaci a učitelia.

Ak sa Vám môj blog páčil, budem veľmi rád, ak ho podporíte svojím hlasom na vybrali.sme.sk TU. Za každý hlas vopred ďakujem :-)
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?