reklama

Deň slobody a demokracie

17. november, ako každý pamätný deň, je príležitosťou pre bilancovanie. Určite je možné konštatovať väčšiu slobodu pohybu, politickú pluralitu, slobodnejšie vyznávanie náboženstva a približovanie sa k právnemu štátu. Je však skutočne väčšine lepšie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Štatistické údaje potvrdzujú, že až teraz sa dostávame v priemere na pôvodnú hranicu indexovanej priemernej životnej úrovne. Objektívne sa na tom podpísala negatívna zmena ekonomických podmienok u našich najväčších odberateľov, strata trhov, zastaralá technická úroveň a nízka produktivita práce. Doteraz máme na Slovensku najnižšie priemerné platy v Európskej únii. Rast hrubého národného dôchodku najviac ovplyvňuje sťahovanie výrobcov za lacnou pracovnou silou, poloha Slovenska a nie technický rozvoj. Zvyšuje sa zadĺženosť štátu, stále máme deficit verejných financií a deficitnú platobnú bilanciu v zahraničnom obchode. Tieto parametre sa však vďaka rastu výroby rýchlo zlepšia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zásadný rozdiel je vo vlastníctve výrobných prostriedkov, ktoré sú prevažne súkromným majetkom. O tom, kto bude šéfom v privátnej firme nerozhoduje Komunistická strana, ale majiteľ. O súkromný majetok je lepšia starostlivosť, ako o ten spoločný, a aj všetko okolo nás začína inak vyzerať.

Čo sa nezlepšuje je morálny stav spoločnosti.
O chudobu sa najviac pričinili tí, ktorí pripustili, že politika sa stala biznisom. Úspešní sú tí, čo korumpujú, alebo sa nechávajú korumpovať. Na Slovensku často rozhodujú tí, ktorí buď zneužili svoje právomoci, alebo tí, ktorí ich skorumpovali. Doteraz nebol potrestaný nikto z tých, čo vykradli 100 mld. privatizovaného majetku v kupónovej privatizácie a cenné papiere - akcie z kupónovej privatizácie väčšine DIKov premenili na bezcenné papiere. Nikto nie je stíhaný za okrádanie minoritných akcionárov o ich podiel na zisku prelievaním ziskov, ak ešte akciová spoločnosť, alebo investičný fond vôbec existuje. Nikto nebol potrestaný za škandalózne rozhodnutia v nástenkovom tendri, mýtny tender, pri predaji emisií, atď. Ani jeden vinník nebol potrestaný za stratu 150 mld. Sk v slovenských bankách, ktorú zaplatili občania Slovenska zo svojich daní. Stále platí, že ak nekradneš, okrádaš svoju rodinu? Zákon o preukazovaní majetku stále nemá šancu? Stále musíme bojovať za uplatňovanie Zákona o informáciach a za Zákon o verejnom obstarávaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na rozdiel od vyspelých krajín u nás neexistuje kapitálový trh a tým neexistuje prístup ku kapitálu. Na Slovensku by Bill Gates nemal šancu emitovať akcie Microsoftu a stať sa najbohatším mužom sveta, lebo na Slovensku by mu drobní investori po skúsenostiach s okrádaním za posledných 18 rokov nezverili ani halier. Drobní investori nie sú chránení štátom a sú vydaní napospas subjektom, ako boli neslávne nebankové podniky. Beztrestne.
Vo svete dominuje spoločné vlastníctvo výrobných prostriedkov prostredníctvom kapitálového trhu. Milióny ľudí vo svete sú vlastníkmi akcií a podielov. A keď sa niekto pokúša ich okradnúť, tak je stíhaný. Je zlodejom. Na Slovensku sú takýto zlodeji najúspešnejší. Na Slovensku je to tak. Jeden škandál strieda druhý. Každý však trvá len pár dní a nič.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na Slovensku štát nechráni občanov pred násilím, krádežou auta, ale šikanuje ho za to, že keď vlastní starú škodovku, alebo prívesny vozík a zabudne ísť na povinnú 2 ročnú kontrolu technického stavu. Šikanuje, že si nesplnil ohlasovaciu povinnosť o zmene sídla na všemožných úradoch, aj keď je zmenu zaregistroval v evidencii obyvateľstva, alebo v obchodnom registri, že sa nevyzná alebo nestíha sledovať svoje odvodové a daňové povinnosti. Takéhoto štát rýchlo potrestá. O zamestnaní nerozhoduje Komunistická strana, ale keď nie ste v tej správnej, alebo ste sa nedajbože angažovali v nesprávnej strane, tak rovnako ako pred 18 rokmi ihneď zistíme, že sa toho až tak veľa za tie roky k lepšiemu nezmenilo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je plno veľmi chudobných krajín s privátnym vlastníctvom a voľným trhom a chudobné sú najmä preto, že tam vládne korupcia a schopní nemajú šancu oproti drzým a zlodejom. Na takú krajinu sa Slovensko so svojim primitívnym kapitalizmom stále podobá. Prečo ?

Lebo nemáme občianskú statočnosť a občiansku spoločnosť.
Človeka nezmeníme. Nezmeníme jeho hriešnosť. O tom snívali aj prví komunisti. Aj Ježiš. Len občania svojou odvahou a statočnosťou môžu eliminovať negatívne prejavy. U nás sa to nedarí. Novodobá história na Slovensku stále praje arizátorom, karieristom, privatizérom a gaunerom. Len dôsledným uplatňovaním princípov právneho štátu, vymožiteľnosťou práva, znižovaním verejných nákladov a redukciou prerozdeľovania, minimalizáciou odvodov a daní, minimalizáciou povinností voči štátu a zároveň dôsledným požadovaním plnenia funkcií štátu v oblasti školstva, zdravotníctva a sociálnej politike máme šancu veci verejné zmeniť. Najviac sa dá zmeniť minimalizáciou vplyvu štátu a minimalizáciou prerozdeľovania. Čím menej bude pokušenia, tým bude menej hriechu. Silný štát je v podmienkách morálného marazmu krokom do osídiel oligarchie. Je smutné, že toľko ľudí na Slovensku to stále nevidí a volí fatamorgánu sociálnej demokracie so značkou SMER. Pokrok v informačných technológiách umožňuje výrazne zlacniť a zjednodušiť všetko, čo súvisí so správou vecí spoločných a minimalizovať rolu štátu.

Deň slobody a demokracie je významným sviatkom, lebo si uctieva občiansku statočnosť. Pri príležitosti Dňa slobody a demokracie si uvedomujeme, že treba viac odvahy, aby bolo viac slobody, menej štátu, a keď, tak štát priateľský, ktorý bude v rámci solidarity dbať na slušnosť a ľudskosť človeka k človeku. Štát, ktorý bude investovať do školstva a zdravotníctva a nie do represie proti svojim vlastným občanom. Nie štát, ktorý slúži zopár oligarchom na okrádanie väčšiny.

Dobrá správa je, že už od novembra 1989 o všetkom rozhodujú občania.

Proces zmeny 17. novembra 1989 len začal, a treba si uvedomiť, že zďaleka neskončil.

Budú komunélne voľby. Nezabudnime na to. Voľme.

Rudolf Lachkovič

Rudolf Lachkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemá význam len kritizovať. Treba sa viac angažovať. Posledné roky som prežil väčšinou v zahraničí a preto mám oči, tak trochu cudzinca. Mrzí ma, keď vidím často drobnosti, ktoré sa dajú ľahko zmeniť a život by mohol byť krajší. Mrzí ma, keď len vďaka apatii a rezignácii väčšiny je možné nehorázne plytvať s verejnými zdrojmi. Nepáčia sa mi informácie o bezprácnom bohatnutí, prevaha individuálnych záujmov nad záujmami verejnými. Zmena je možná, len keď bude viac tých, čo o ňu budú usilovať. Kandidujem za stranu č. 4 Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník. Predtým som sa angažoval, ako člen Programovej rady Slobodného fóra, a ako kandidát na funkciu starostu v Bratislave - Karlova Ves za koalíciu SDKÚ-DS, Sloboda a Solidarita, Most-Híd a Občiansko konzervatívnu stranu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu